Kávovar s mlýnkem

Proč si nepořizovat kávovar s mlýnkem pro domácí přípravu "kvalitní" kávy?
 
Právě proto, že slovo "kvalitní" bude velice ohroženo. S velkou jistotou dospějete do situace, kdy kvalitu kávy buď nebudete moc řešit a příjde vám z vašeho nově pořízeného kávovaru s mlýnkem dostatečná. Ale většinou do doby, než ochutnáte kdekoli výběrovou kvalitní kávu. Poté následuje vnitřní boj, jestli jste neudělali hloupost, že jste si kávovar s mlýnkem domů pořídili. Pak je ale otázka, jestli vám vůbec dojde, že na vině může být právě tato kombinace. Ještě se totiž může stát a velice často děje, že si pořídíte další, kvalitnější kávovar s mlýnkem v domnění, že ten váš za nic nestojí. Že je potřeba investovat větší peníze do kvalitnějšího kávovaru. Takže hurá na nákup.
 
Zkuste si ale nyní poslechnout důvody, proč káva z kávovaru s mlýnkem nemusí být skoro nikdy tak lahodná, jako byste si představovali, přáli.
 
Hlavní pointa výrobců kávovarů, aby se také uživili, je ta, že musí nabízet to, co si trh, zákazník žádá. A zákaznici chtějí hlavně různé serepetičky. Řeší velikost zásobníku na kávové zrna - čím větší tím lepší (nehledě na to, že zrno tam mají staré, přehřáté, ale o tom budu mluvit za chvíli). Zákazníci si potrpí na parní trysku, aby si mohli doma připravovat capuccino, laté. Jakmile kávovar umí předehřívat šálek, má vyhřívanou odkládací plochu, tak je to také plus pro některé jedince. Nádržka na vodu musí být samozřejmě lehce odnímatelná. Někomu nestačí tryska a rád by měl zabudovaný vnitřní pěnič mléka. Tím vším chci říct toto... právě díky tomu, kolik doplňků ke kávovarům je v nabídce, tak je logicky navýšena jejich cena, ale i cenový prostor pro kvalitu všech částí ze strany výrobce. Dá rozum, že kávovar za x Kč nemůže mít skvělou trysku, předehřívání a hlavně mlýnek. Jejich kvalita je kompromitována. Takže je tam skoro vše, ale zároveň je vše tak nějak méně kvalitní.
 
No a právě kvalita mlýnku je něco, co by se nemělo nikdy zanedbávat. A ne jen pro nějakou teorii, ale prostě proto, že v praxi vám kvalitní mletí kávy ovlivní její chuť významně. Mlýnky v kávovarech jsou tedy levné, je na nich ze strany výrobce šetřeno, aby mohl dodat veškeré další části kávovaru. 
 
Mlýnek kávovaru se často nachází v blízkosti výhřevné části kávovaru, ať už té na vodu, trysku, předehřívání šálků nebo předehřívání páky. Káva je teda permanentně v prostředí se zvýšenou teplotou. Poté, když si chcete udělat kávu, tak příjdete a necháte si takto nevhodně předehřátou kávu namlýt. A v kombinaci s nekvalitním mlecím mechanismem může dojít k dalšímu jejímu přehřátí. V podstatě se vám připálí, přepraží a výsledná cháva může chutnat i velice odporně. Neustále zahřívané zrno počas dne je také ochuzováno o aromatické části v kávovém zrnu a další složky. Toto permanentní zahřívání má dopad na chuťovou kvalitu výsledné kávy.
 
A v neposlední řadě - čištění kávovaru s mlýnkem je většinou pekelná sranda. Prostě je to velice špatně přístupné, někdy je to dokonce i nemožné, abyste mlýnek v kávovaru sami vyčistili. Je to natvrdo uzavřené, nedostanete se k tomu. V nabídkách výrobců jsou různé čistící tablety, které není radno zaměňovat, ale vždy se pečlivě řídit návodem. Ale co naplat. Čistící tablety nejsou to, co pořádné ruční pročištění mlýnku. Jakmile mlýnek totiž nečistíte, tak káva v něm, jak známo, žlukne. A každá takto žluklá káva vám bude poté ovlivňovat chuť další a další kávy. Bude už záležet jak je konkrétní kávovar s mlýnkem vyroben ve svém ústrojí. Kolik takové staré kávy tam může ve kterém rožku, koutku svého ústrojí ponechávat, bez možnosti vyčištění. Poté vám tou měrou bude výsledná mletá směs chutnat podivně a nebo ještě tak nějak v normě.
 
Pokud si chcete užít opravdu velice kvalitní požitek z kávy, tak si opravdu kávovar s mlýnkem nepořizujte. A když už, tak alespoň nasypejte vždy jen požadované množství kávového zrna do zásobníku pro každou jednotlivou kávu. Těsně před mletím kávy. Jedině tak nebude káva od rána do večera ležet v zásobníku a ztrácet tak chuť, aroma a nevstoupí přehřátá do mlecího ústrojí, které ji znovu ještě pěkně připálí.

 

ÚČET
Využíváme soubory cookies, díky kterým Vám můžeme poskytovat lepší služby. Využíváním našich služeb s jejich využitím souhlasíte. Více o cookies Rozumím